W PRASIE

Systemy Awaryjnego Hamowania Samolotów: Kluczowe znaczenie obsługiwań okresowych

2025-01-08

Systemy awaryjnego hamowania, wykorzystywane w bazach wojskowych, odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa samolotów w krytycznych momentach. Korzystając z technologii linowych i siatkowych, systemy te umożliwiają szybkie zatrzymanie samolotu, gdy tradycyjne metody hamowania zawodzą. Odpowiednia konserwacja i serwisowanie tj. obsługiwanie okresowe tych systemów są niezbędne do ich niezawodnego działania.

Czytaj Dalej

Film z prezentacji HUMVEE Saber dzięki WITPiS

2024-11-04

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez WITPiS!

W dniach 7-10 października 2024 roku w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS) odbył się dynamiczny pokaz pojazdu HUMVEE SABER firmy AM GENERAL przygotowany przez MMC Consulting Sp. z o.o. Serdecznie dziękujemy za profesjonalną gościną oraz udostępnienie przestrzeni do testów pojazdu HUMVEE SABER w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku.

Czytaj Dalej

Eurosatory 2024 – Wystawa Villepinte Parc Des Expositions w Paryżu

2024-06-17

Nie ma zrównoważonego świata bez pokoju i bezpieczeństwa.

Odbywające się co dwa lata w Paryżu targi EUROSATORY oferują wyjątkową okazję do spotkania producentów i start-upów z całego świata, a także publicznych i prywatnych uczestników rynku obronności i bezpieczeństwa, wymianę z najlepszymi ekspertami, rządami i ich administracjami, instytucjami międzynarodowymi i organizacjami pozarządowymi. Pozwala uczestniczyć w wykładach i okrągłych stołach na najwyższym poziomie, odkrywać najnowocześniejsze rozwiązania i światową wizytówkę innowacji oraz uzyskać wgląd w perspektywy i rozwój sektora.

Czytaj Dalej

Targi POLSECURE 2024 – międzynarodowo, merytorycznie i spektakularnie!

2024-04-25

Tuż przed majówką mieliśmy przywilej uczestniczyć w III Międzynarodowych Targach #POLSECURE Wydarzenie sprawdziło się dla służb dbających o bezpieczeństwo publiczne w naszym kraju, a wystawę odwiedziło blisko 6000 zwiedzających. Dziękujemy za możliwość udziału!




Czytaj Dalej

Curtiss-Wright Engineered Arresting Systems (ESCO) to ponad 90% światowego rynku systemów awaryjnego hamowania statków powietrznych

2024-02-26

Firma ESCO oferuje szeroką gamę systemów awaryjnego hamowania samolotów, w tym systemy linowe, bariery siatkowe oraz mobilne systemy awaryjnego hamowania.
ESCO jest preferowanym wyborem dla Sił Powietrznych ponad 80 państw na całym świecie w zakresie awaryjnych systemów awaryjnego hamowania samolotów, co potwierdziło do tej pory, zakończonych  sukcesem, ponad 125 000 skutecznych przechwytów statków powietrznych. 


Czytaj Dalej

SABER nowy członek rodziny Humvee w pustynnych warunkach.
Testy w okolicach Detroit.

2024-02-12

Tym razem testy w warunkach pustynnych, SABER nowy rodziny Humvee, z łatwością pokonuje trudne warunki, aż miło popatrzeć.



Czytaj Dalej

AWARYJNE HAMOWANIE, SPOKOJNIE TO TYLKO ĆWICZENIA

2023-11-02

W 32 BLT Łaska specjaliści Warsztatów Techniki Lotniczej Toruń zakończyli remont i modernizację pierwszego stacjonarnego urządzenia awaryjnego hamowania samolotów BAK-12 SmartArrest® produkcji firmy ESCO Engineered Arresting Systems. Prace remontowo-naprawcze zostały zakończone próbami polegającymi na kilkukrotnym przechwyceniu samolotu F-16. Próby zostały przeprowadzone w obecności przedstawiciela MMC Consulting sp z o.o. oraz Infrastruktury IWsp SZ jako komórki pełniącej funkcję Instytucji Eksperckiej tych urządzeń.



Czytaj Dalej

Pierwsze polskie lądowania na drodze od 20 lat

2023-09-25

Tym razem nasze urządzenia chronią polskich pilotów podczas ćwiczeń na drogowym odcinku lotniskowym (DOL). Jest to pierwsze takie wykorzystanie mobilnych urządzeń BAK-12/P4 produkcji ESCO w polskim lotnictwie. Loty z DOL pod Wielbarkiem będą się odbywały dniach 25-29. września br. i są pierwszymi od dwudziestu lat.





Czytaj Dalej

Oczekuje się, że system EMAS produkcji firmy RunwaySafe zadziała perfekcyjnie w niedoskonałych okolicznościach

2023-09-22

bezpieczeństwo nigdy nie może być zagrożone w przypadku wypadnięcia samolotu z pasa startowego !






Czytaj Dalej

F-35 twardszy niż myśleliśmy. Udowodnili to Norwegowie

2023-09-25

Norweskie F-35A po raz pierwszy w historii lądowały i startowały z drogowych odcinków lotniskowych. To pierwszy przypadek takiego wykorzystania samolotów tego typu. Do tej pory uważano, że F-35 to maszyny delikatne i wymagające bogatej infrastruktury.





Czytaj Dalej

PAS2023: Bogata wystawa sił zbrojnych USA

2023-06-29

Na tegorocznym Paris Air Show szczególnie dużą wystawę sprzętu zaprezentowały Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych. Wydaje się, że tym razem nie chodziło tylko o promocję produkowanego za oceanem sprzętu wojskowego, ale także o swego rodzaju pokaz siły USA, silnie zaangażowanego obecnie w Europie w związku z rosyjską agresją na Ukrainie.




Czytaj Dalej

W dniach 15-17 maja b.r. Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej zorganizował konferencję EKSPLOBALIS 2023. Wydarzenie odbyło się pod hasłem przewodnim „Innowacje techniki wojskowej na współczesnym polu walki”.

2023-06-22

W trakcie konferencji swoje produkty oraz postępy prowadzonych prac badawczo-rozwojowych zaprezentowało wiele firm. Wśród nich było przedsiębiorstwo MMC Consulting wraz z AM General, których ofertę w zakresie modernizacji samochodów rodziny HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, potocznie Humvee) oraz nowego produktu, czyli Humvee Sabre, przedstawiła prezes Iwona Moraczewska.

Czytaj Dalej

AM General producentem JLTV. Odwołanie Oshkosha odrzucone.

2023-06-20

Sprawa dotyczy przyznania firmie AM General przez armię amerykańską kontraktu o wartości ok. 10,8 mld USD na dostawę 20 682 wozów rodziny JLTV oraz 9 833 dedykowanych jednoosiowych przyczep (maksymalne ilości, jakie może zamówić US Army). Pierwotnie jedynym producentem wspomnianych pojazdów był Oskosh Defense, który tym razem nie został wybrany przez armię USA na dostawcę kolejnych partii potrzebnych jej wozów. Utrata tak dużego zamówienia wywołała sprzeciw dotychczasowego wykonawcy, który doszukiwał się w tym niewłaściwego rozpatrzenia przedstawionych ofert, przez co podjął kroki administracyjne dążące do zmiany decyzji.

Czytaj Dalej

GAO (Government Accountability Office) odrzuca protest firmy Oshkosh w sprawie JLTV o wartości 9,7 miliarda dolarów.

2023-06-12

WASHINGTON — Armia została dopuszczona do kontynuacji nowej umowy o wartości 9,7 miliarda dolarów na produkcję Joint Light Tactical Vehicle (JLTV) z AM General, po tym, jak Government Accountability Office ogłosiło dzisiaj, że odrzuca protest obecnego Oshkosh Defence.
Odrzucając protest, GAO stwierdziło, że armia rozsądnie oceniła propozycje zgodnie z kryteriami oceny [zapytania o propozycję] oraz że wszelkie dokonane oceny były spójne i odpowiednio poparte treścią przedstawioną w pisemnych propozycjach.

Czytaj Dalej

AM General z kontraktem na JLTV

2023-06-04

Dowództwo kontraktowe armii amerykańskiej podpisało umowę z firmą AM General na dostawę pojazdów rodziny JLTV oraz przyczep do nich na łączną kwotę 4,65 mld USD






Czytaj Dalej

Mobilne urządzenia awaryjnego hamowania samolotów Portarrest®P-IV

2023-05-29

Mobilne urządzenia awaryjnego hamowania samolotów Portarrest®P-IV  produkcji Engineered Arresting Systems ESCO zabezpieczają kolejną grupę samolotów F-16 USAF lądujących na lotnisku w Bydgoszczy. Samoloty zostaną poddane przeglądowi płatowca w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2. Urządzenia hamujące, m.in. dzięki którym było możliwe przyjęcie tych samolotów na lotnisku w Bydgoszczy, zostały wydzielone przez 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, ich obsługę zapewnia personel bazy. Dzięki urządzeniom firmy ESCO, polski przemysł może wspierać również siły sojusznicze.



Czytaj Dalej

Ruszyła produkcja polskich F-35

2023-04-13

Pierwszy F-35 Lightning II od Lockheed Martin dla Polskich Sił Powietrznych formalnie wszedł do produkcji na linii montażowej płatowca centralnego F-35 w mieście Marietta w stanie Georgia – poinformował producent samolotów, firma Lockheed Martin. Na wydarzenie zaproszono premiera Mateusza Morawieckiego.






Czytaj Dalej

Realny wymiar Air Policing. F-35A i MiG-29 operujące z Malborka

2023-03-23

Bazowanie najnowocześniejszych samolotów wielozadaniowych NATO na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku jest możliwe m.in.  dzięki urządzeniom awaryjnego hamowania samolotów. 
Dwa linowe urządzenia awaryjnego hamowania samolotów produkcji ESCO, zostały zainstalowane na malborskim lotnisku w 2004 roku, w ramach programu NSIP w związku z wprowadzeniem do Polskich Sił Powietrznych samolotów F-16. Były to urządzenia standardu BAK-12 podstawowego w USAF i w NATO.

W latach 2014 – 2015 przeszły modernizację układu sterowania. Zastosowano nowoczesne układy SmartArrest®.



Czytaj Dalej

Instagram – mon_gov_pl profil Ministerstwa Obrony Narodowej i sesja A2A wykonana podczas obecności w Polsce samolotów F-35 z Holandii, które operują na polskim niebie w ramach wsparcia misji Enhanced Air Policing.

2023-03-22

F-35 i sesja A2A

Sesja air to air wykonana podczas obecności w Polsce samolotów F-35 z Holandii, które operują na polskim niebie w ramach wsparcia misji Enhanced Air Policing.



Czytaj Dalej

Instagram – profil FlyFast pokazuje niebezpieczną pracę przy systemach lądowania na lotniskowcach

2023-03-20

Lotniskowce i cieżka praca obsługi, zachwycamy się pracą pilotów natomiast zapominamy o sztabie ludzi którzy czywają nad tym aby ich lądowania były bezpieczne





Czytaj Dalej

Obsługa Humvee w komiksach i filmach po ukraińsku

2023-03-19

Wraz z dostarczanym Ukrainie sprzętem wojskowym pojawiają się problemy z szybkim szkoleniem żołnierzy w jego obsłudze, konserwacji, prostych naprawach. Dlatego sięgnięto po sprawdzone, choć nieco niekonwencjonalne rozwiązania. Są to krótkie komiksy oraz filmy które można szybko pobrać z Internetu i np. rozwiązać problem wymiany akumulatora czy czyszczenia filtrów paliwa.

Komiksy to rozwiązanie sprawdzone i stosowane przez US Army. Dzięki lekkiej, skrótowej formie i zabawnym ilustracjom, choć może się to komuś wydawać infantylne, żołnierze poznają podstawowe kwestie związane z obsługą sprzętu. W tym wypadku chodzi o pojazdy terenowe HMMWV, które w pewnych kwestiach mogą stanowić wyzwanie.

Czytaj Dalej

Wiemy kiedy przylecą pierwsze FA-50

2023-03-07

Pierwsze dwa samoloty mają zostać dostarczone przez producenta – koncern Korean Aerospace Industries (KAI) – w sierpniu, chociaż nie wiadomo w jakim terminie przejdą odbiory techniczne i oficjalnie wejdą na stan Sił Zbrojnych RP.

Samoloty FA-50 zostały zakupione 16 września 2022 roku za równowartość 3 mld USD (17,4 mld PLN brutto). Za te pieniądze zamówiono łącznie 48 samolotów, które mają być dostarczane w latach 2023-2028.



Czytaj Dalej

Humvee Saber z wyrzutnią amunicji krążącej i systemem antydronowym

2023-03-07

Firma AM General zapowiedziała promocję pojazdu Humvee Sabre poza terytorium Stanów Zjednoczonych w celu znalezienia nowych klientów dla swojego rozwiązania. Decyzja ta ma związek z otrzymaniem przez przedsiębiorstwo zamówienia na dostawę dla US Army wielozadaniowych pojazdów JLTV.





Czytaj Dalej

Po wygranej w przetargu, AM Generał rusza z przygotowaniem zakładów do produkcji Lekkiego Pojazdy Taktycznego wersji A2 –  JLTV A2

2023-03-02

AM General, zwycięzca przetargu na dostawę Lekkiego Pojazdy Taktycznego wersji A2 –  JLTV A2 rusza z przygotowaniem zakładów do produkcji nie czekając na potencjalny protest konkurenta Oshkosh Defence.




Czytaj Dalej

Od myśliwców do Abramsów. Polskie zakupy uzbrojenia w USA

2023-02-20

Choć duże kontrakty od Stanów Zjednoczonych to przede wszystkim kwestia ostatnich lat, to zakupy w USA mają dużo dłuższą historię. W 2002 roku spośród trzech ofert na wielozadaniowy samolot bojowy MON za najkorzystniejszą uznało ofertę rządu USA. Polska kupiła 48 samolotów F-16 C/D Block 50/52, w tym 36 jedno- i 12 dwumiejscowych. Cena samolotów, wsparcia technicznego i szkoleń wyniosła ponad 3,5 mld dolarów. Postępowanie nazwano wtedy „przetargiem stulecia”, było związane z offsetem.


Czytaj Dalej

Firma AM General przejmuje produkcję Lekkich Pojazdów Taktycznych (JLTV) firmy Oshkosh

2023-02-10

Dowództwo armii amerykańskiej przyznało firmie AM General — która przegrała z firmą Oshkosh w pierwotnym konkursie na budowę JLTV w 2015 r. — umowę na produkcję szacunkowo 20 000 Lekkich Pojazdów Taktycznych (JLTV) wraz z około 10 000 przyczep i oraz wdrożenie ulepszeń technologicznych na potrzeby Sił Zbrojnych USA.




Czytaj Dalej

Firma AM General otrzymała 5-letni kontrakt na dostawę Lekkich Pojazdów Taktycznych (JLTV) w różnej wersji

2023-02-09

Dowództwo armii amerykańskiej przyznało dziś wiodącemu światowemu dostawcy rozwiązań w zakresie mobilności wojskowej, firmie AM General, 5-letni (plus 5-letnia opcja) kontrakt na produkcję szacunkowo 20 000 Lekkich Pojazdów Taktycznych (JLTV) wraz z około 10 000 przyczep i oraz wdrożenie ulepszeń technologicznych na potrzeby Sił Zbrojnych USA.


Czytaj Dalej

F-35 w Malborku – z infrastrukturą

2023-01-30

Holenderskie F-35 wylądowały już w Polsce, osiem samolotów będzie stacjonować w bazie lotniczej w Malborku. Pierwsze cztery będą nadzorować przestrzeń powietrzną wschodniej flanki NATO, a kolejna czwórka będzie wykorzystywana w sojuszniczym programie szkoleniowym w celu zwiększenia obecności NATO na wschodniej flance – przekazało ministerstwo obrony Holandii.




Czytaj Dalej

Części do urządzeń awaryjnego hamowania

2023-01-11

9 stycznia 3. Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa poinformowała o podpisaniu umów z firmą MMC Consulting Sp. z o.o. w sprawie dostaw części zamiennych przeznaczonych do urządzeń awaryjnego hamowania samolotów produkcji Engineered Arresting Systems ESCO wykorzystywanych na polskich lotniskach wojskowych.





Czytaj Dalej

Myśliwce F-16 mogą już latać bez pilotów

2023-01-09

Amerykańskie siły powietrzne poinformowały, że podczas jednego z grudniowych lotów w 2022 r. nad pustynią Mojave, pilot lecący wysoce zmodyfikowanym samolotem F-16 przekazał kontrolę nad lotem systemowi sztucznej inteligencji, który autonomicznie pilotował samolot.




Czytaj Dalej

Coś się zaczyna, coś się kończy. Polskie Siły Powietrzne w 2022 roku [RAPORT]

2022-12-30

Kiedy za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat ktoś będzie opisywał dzieje polskiego lotnictwa wojskowego, rok 2022 z pewnością będzie dla niego ważną cezurą czasową. Właśnie w tym roku bowiem podjęto wiele przełomowych decyzji zakupowych i rozpoczęto odbiory systemów nowej generacji zakupionych w ostatnich latach. Warto też podkreślić, że z sukcesem udało się też zakończyć dostawy w ramach niektórych programów.




Czytaj Dalej

Kolejne Cougary w Polsce

2022-12-27

Poinformowano, że do Polski dostarczono kolejną partię wozów Cougar H 4×4 typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) wynoszącą 60 sztuk.
Pojazdy przejdą teraz proces dostosowania do wymogów Wojsk Lądowych poprzez przemalowanie oraz instalację wymaganych elementów dostosowujących do ruchu ulicznego w czasie pokoju, jak również modyfikacje obrotnicy na dachu kadłuba, pod instalację polskich karabinów maszynowych UKM-2000 oraz WKM-B.



Czytaj Dalej

Polskie zakłady rozpoczęły serwis amerykańskich F-16

2022-11-16

14 listopada br. pierwszy amerykański wielozadaniowy F-16 dotarł do Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy. Naprawa tego samolotu – uszkodzonego podczas lądowania – rozpoczyna w WZL w Bydgoszczy naprawy samolotów F-16 należących do amerykańskich sił powietrznych USAF.

Wszystkie operacje startów i lądowań tych samolotów wykonywane na lotnisku w Bydgoszczy na potrzeby WZL będą zabezpieczane przez mobilne urządzenie awaryjnego hamowania samolotów BAK-12/Portarrest P-IV produkcji amerykańskiej firmy Engineered Arresting Systems /ESCO/. System został wydzielony z jednej z baz lotniczych Sił Powietrznych RP. Za rozwinięcie urządzeń na lotnisku odpowiadał będzie personel Warsztatów Techniki Lotniczej w Toruniu (IWsp SZ), a obsługę zapewni baza lotnicza wydzielająca urządzenie.

Czytaj Dalej

Plan zakupów MON na 2023

2022-11-02

Planowane wydatki na obronę w 2023 roku będą wynosiły niemal 100 mld zł.
31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zapowiada się zatem bardzo interesująco.

Wystawy MSPO z pewnością najbardziej zainteresowani będą planami Ministerstwa Obrony Narodowej związanymi z realizacją programów operacyjnych. Planowane wydatki w tym zakresie mają sięgnąć 16,243mld zł.


Czytaj Dalej

„Czasem warto być zatrzymanym”. Wsparcie dla polskich F-35 [WYWIAD]

2022-10-19

Defence24 rozmawia z Iwoną Moraczewską, prezeską firmy MMC Consulting sp. z o.o. Tematem są systemy awaryjnego hamowania do samolotów wojskowych w tym najnowsze rozwiązania dostosowane do potrzeb samolotów 5. generacji F-35A Lightning II. Wkrótce znajdą się one w polskich bazach wojskowych.

Maciej Szopa: W czym specjalizuje się Państwa firma, MMC Consulting?

Iwona Moraczewska: Nasza firma istnieje od 1994 roku. W początkowym okresie naszej działalności wspieraliśmy, jako przedstawiciel w Polsce, zagraniczne przedsiębiorstwa przemysłu obronnego, które chciały wejść do Polski, na będący dla nich wówczas zupełnie nieznany rynek. Stąd w nazwie firmy słowo „Consulting”. Pomagaliśmy im się rozeznawać w tamtej sytuacji i z biegiem lat rozwinęliśmy działalność.

Czytaj Dalej

Umowa na szkolenie w obsłudze systemu BAK-12

2022-09-25

23 września 3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie poinformowała o podpisaniu umowy z firmą MMC Consulting Sp. z o.o. w sprawie realizacji szkolenia personelu Sił Zbrojnych w obsłudze systemu awaryjnego hamowania samolotów BAK-12.

W jej ramach personel techniczny Sił Zbrojnych RP (ze szczególnym uwzględnieniem Sił Powietrznych) przejdzie szkolenia w zakresie zasad eksploatacji, wykonywania obsług i napraw liniowych urządzeń awaryjnego hamowania samolotów BAK-12. Prowadzącymi szkolenia będą specjaliści producenta, amerykańskiej firmy Engineered Arresting Systems Corporation. Usługa ma być realizowana w latach 2022-23.

Czytaj Dalej

Chain Reaction: The Barrier Between Life and Deathk

2021-09-02

The Chain Reaction article, published in The MATS Flyer, August 1955, highlighted the first time a land-based aircraft arrestment occurred. Following lessons learned during the Korean War, a need for a reliable land-based aircraft arresting system (AAS) arose.

The Korean War presented tremendous challenges for USAF engineers. Between World War II and the Korean War, several new aircraft were introduced into the inventory. The newer aircraft required longer and wider runways, larger taxiways and parking aprons, and more stringent design criteria for gradients, clear zones, and pavement thickness. Larger fuel storage and munitions facilities, as well as more maintenance and support facilities, were needed. Engineers had to accommodate ever-larger cargo aircraft and jet aircraft.

Czytaj Dalej

MON: Pierwszy hummer w zbiorach Muzeum Wojska PolskiegoWV w Wojsku Polskim

2013-07-13

Warszawa – W związku z obchodami 10. rocznicy przystąpienia Polska do struktur NATO oraz 90. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską do Muzeum Wojska Polskiego trafi pierwszy hummer HMMWV M1151 – poinformował Departament Prasowo-Informacyjny Ministerstwa Obrony Narodowej.
Pojazd zostanie przekazany przez ambasadora USA w Polsce Victora Ashe’a.

Deponowany pojazd jest pierwszym, który trafi do polskiego muzeum. Właścicielem pojazdu jest jego producent – AM General Corporation.
Historia Humvee rozpoczęła się pod koniec lat 70. XX wieku, gdy armia amerykańska rozpisała konkurs na nowy uniwersalny samochód użytkowy; projekt nazwano High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle – wielozadaniowy pojazd kołowy wysokiej mobilności, w skrócie HMMWV. Humvee został oficjalnie przyjęty do służby w US Army w 1984 roku, kiedy to zamówiono pierwszą partię aut liczącą 55 tysięcy pojazdów, wartą 1,2 miliarda dolarów.

Czytaj Dalej

HMMWV w Wojsku Polskim

2012-10-09

Po rozpadzie Układu Warszawskiego, upadku ZSRR oraz wstąpieniu Polski do NATO w roku 1999 jasne stało się, że przed Siłami Zbrojnymi RP otworzą się militarne rynki Zachodu. Dotychczas, gdy polityka kraju skierowana była w stronę prorosyjską, podstawowym wyposażeniem polskiego wojska był sprzęt opracowany przez naszych ówczesnych wschodnich „sojuszników”. Do dziś mamy możliwość spotkania na poligonach i w jednostkach na terenie całej Polsce pozostałości z tamtego okresu, w postaci dobrze znanych wszystkim UAZ-ów, ciężarówek Ural czy też Kraz. Obraz ten jednak powoli, właśnie od roku 1999, zaczął się zmieniać. Począwszy od wyposażenia indywidualnego jednostek specjalnych, poprzez pojazdy MRAP w Afganistanie, a skończywszy na samolotach wielozadaniowych F-16 lub transportowych C-130, Siły Zbrojne RP coraz częściej sięgają po sprzęt używany przez innych członków Paktu Północnoatlantyckiego. Jednym z efektów współpracy z najważniejszym członkiem tego układu – Stanami Zjednoczonymi, było otrzymanie ponad dwustu najbardziej znanych współczesnych wojskowych samochodów terenowych, bohaterów poniższego tekstu, czyli pojazdów HMMWV.

Czytaj Dalej

Samoloty F-16, a doinwestowania lotnisk

2011-05-01

Wprowadzenie do uzbrojenia Polskich Sił Powietrznych nowoczesnych samolotów wielozadaniowych F-16 pociągnęło za sobą konieczność pozyskania nowoczesnych stacjonarnych i mobilnych, systemów zabezpieczających lądowanie tych samolotów w sytuacjach awaryjnych.

Wymagania takie spełniają przyjęte przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i większości państw NATO, systemy BAK-12 produkowane przez amerykańską firmę Engineered Arresting Systems Corporation (ESCO) należącą do
Grupy ZODIAC AEROSPACE.


Czytaj Dalej